راه‌اندازی مرکز رشد فناوری سلامت شعبه پژوهشکده علوم اعصاب دانشگاه

راه‌اندازی مرکز رشد فناوری سلامت شعبه پژوهشکده علوم اعصاب دانشگاه/ حرکت در جهت ایده های نوآوری، فناوری و خلق ثروت دانش‌بنیان

مرکز رشد فناوری سلامت (علوم اعصاب و حرکت) شعبه پژوهشکده علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تهران در راستای «بستر مناسب تحقق مأموریت پژوهشکده کارآفرین در عرصه فناوری و نوآوری» راه‌اندازی شد.

 در ابتدای این مراسم که عصر چهارشنبه ۱۳ شهریور ۹۸ در سالن همایش‌های پژوهشکده بازتوانی عصبی برگزار شد؛ دکتر امیر حسین معماری مدیر مرکز تحقیقات پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران سخنان خود را با کلام گهربار حضرت علی (ع) که فرمودند؛ «بهترین سخن آن است که سود ببخشد»، شروع کرد و به معرفی پژوهشکده در یک نگاه پرداخت و گفت: پژوهشکده علوم اعصاب (بازتوانی عصبی) با توجه به نقشه جامع علمی کشور و دانشگاه و ضرورت هم افزایی و گسترش همکاری های علمی جهت توسعه پژوهش و ارائه راه حل هایی در امور بهداشتی و درمانی به خصوص در زمینه علوم اعصاب و تولید دانش در حوزه مغز و اعصاب و کلیه رشته های مرتبط از سوی وزارت بهداشت تاسیس شده و به کار خود ادامه می دهد.

وی در ادامه به جغرافیای رشد و توسعه و کارآفرین های بزرگ در بازار نوروساینس اشاره کرد و افزود: رهبران کلیدی حوزه علوم اعصاب بالینی، تیم های بالینی و پژوهشی قوی دارای ایده در حوزه علوم اعصاب و حرکت، تجربه در تکمیل و توسعه زنجیره نوآوری، ارزش افزوده بالا و بکر بودن حوزه، اتصال به شبکه آزمایشگاهی حوزه علوم اعصاب و رویکرد هیبریدی مرکز رشد –  شتاب دهنده از جمله داشته ها و فرصت های ما محسوب می شوند.

  • دکتر معماری در ادامه تجربیات نوآورانه پژوهشکده را برنامه های سبک زندگی، برنامه ضایعات نخاعی و سل تراپی، ام اس، سکته مغزی، اُتیسم و بازتوانی عصبی عنوان کرد و یادآور شد: ذی نفعان در بازار نوروساینس؛ پژوهشگران، فناوران، کارآفرینان، افراد خلاق و پیشرو و سیاستگذاران هستند.

وی برنامه های عملیاتی مرکز را؛ برگزاری رویداد های فناورانه جهت جذب واحد های فن آور، برگزاری مسابقات علمی در سطح ملی و بین المللی، توانمندسازی با محوریت محتوای آموزشی مورد نیاز کسب و کارها، حضور در عرصه بین الملل و همکاری بین تیمی و بین رشته ای، همکاری بین مرکزی با سایر مراکز فعال کشور و منطقه و همکاری و بازاریابی جهت استفاده از سرمایه ونچر ها (صندوق های سرمایه گذاری پرخطر) و (شتاب دهی) خواند.

دکتر معماری در ادامه به ایده های نوآورانه، راه حل های نو و واحدهای فن آور، زمینه های کاری پیشنهادی در مرکز رشد، وظایف مرکز رشد، اهداف عملیاتی و … پرداخت.

مکانی برای توسعه یک پژوهشکده کارآفرین

سپس دکتر محمدرضا منظم، مدیر توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه، این مرکز را دارای ظرفیت بالا در حوزه علوم اعصاب دانست و گفت: امیدواریم همچون گذشته طرح‌های تحقیقاتی پژوهشکده بازتوانی عصبی بتواند نیاز پژوهشی کشور را مرتفع کند و این مدل در کل دانشگاه‌ها نهادینه شود و بتوانیم این‌گونه مراکز رشد را در کل دانشگاه تعمیم دهیم.

پس‌ازآن دکتر رامین کردی، معاون بین الملل دانشگاه، با اشاره به اینکه در بحث ورود به مرکز رشد و فن آورانه کمی با تاخیر وارد شده ایم؛ گفت: باید به سمت دانشگاه های نسل سوم گام های استوارتری برداریم و برای سلامت مردم همچون گذشته پیشتاز باشیم.

وی افزود: با توجه به شرایطی که کشور در تحریم ناجوانمردانه است و به‌شدت در تمامی حوزه‌ها تحت‌فشار هستیم؛ مراکز رشد فناوری سلامت می توانند در راستای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد زیرساخت‌هایی برای تولید دانش از ثروت گام‌های خوبی را بردارند.

در ادامه دکتر اکبرعبداللهی اصل سرپرست مرکز رشد قناوری سلامت دانشگاه،به اساتید توصیه کرد که دانشجویان را به سمت کسب و کار(نوآورانه) و خلاقیت سوق دهند.

در پایان جمع‌بندی مطالب ارائه‌شده از سوی همکاران، دکتر سید حسن امامی رضوی رییس پژوهشکده علوم اعصاب(بازتوانی عصبی) دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن تشکر از حضور همکاران؛ گفت: باید بر اساس مشکلات موجود در کشور اولویت بندی و چند کار را به عنوان طرح کلان برای مرکز تعریف کنیم و به آن به عنوان یک وظیفه جدید با نگرش نو بیاندیشیم، کار خلاقانه انجام دهیم و از روزمرگی فاصله بگیریم.

وی تصریح کرد: در تولید خلق ثروت در دانشگاه می توانیم فرآیندهای بزرگی را با خلاقیت و هوش ذاتی انجام دهیم و در راستای مشکلات کشور حرکت کنیم از فرصت ها باید بهینه بهره بگیریم.

دکتر امامی رضوی؛ جذب ایده های نوآورانه علوم اعصاب و حرکت جذب تیم های فن آور، تکمیل تیم ها با اضافه کردن متخصصین حوزه علوم اعصاب، فن آوران و متخصصین بازار، آموزش و حمایت از تیم ها فراخور فاصله از ایده تا محصول، رسیدن از محصول اولیه به نهایی و رشد بازار محصول نهایی را چرخه فعالیت های مرکز رشد علوم اعصاب و حرکت عنوان کرد.

توضیح اینکه؛ در پایان نشست تفاهم نامه راه اندازی مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران واحد علوم اعصاب و حرکت در راستای سیاست های دانشگاه مبتنی بر توسعه اقتصاد دانش بنیان، تاسیس شرکت های دانش بنیان و حمایت از ایده ها و طرح های فناورانه، بین مرکز رشد فناوری سلامت و پژوهشکده علوم اعصاب(بازتوانی عصبی) بسته شد و به امضا رسید.

خبرنگار و عکاس: الهام علی

 

نمایش بیشتر